پمپ آب خورشیدی


هدف :

مدیریت بهینه مصرف انرژی باکاربرد چند منظوره در حوزه آب و خاک وشیلات
پمپاژ آب از چاه نیمه عمیق؛ قنات؛ چشمه؛رودخانه و انتقال به اراضی بالا دست بهمراه تولید برق برای مصارف خانگی به صورت تک فاز و 3 فاز

مقدمه :

با توجه به تعداد 6000 رشته قنات و ----رودخانه و چشمه دراستان و معضل انتقال آب با اراضی بالا دست در طی مسیر آب و هم چنین افت سطح آب و هزینه بالای انتقال برق در جهت پمپاژ آب به اراضی ؛طرح فوق میتواند با حداقل هزینه نسبت به برق شبکه با استفاده از انرژیهای نو کار انتقال آب و تولید برق محل را انجام دهد.

شرح موضوع :

به عنوان مثال: در یک منطقه با بعد مسافت 20 کیلومتری مشهد که انتقال برق سراسری از محل مزرعه 3 کیلومتر فاصله دارد.
1-تقاضا و انجام امور اداری انتقال برق و اخذ مجوز از سازمانهای مختلف وتعیین پیمانگار ذیصلاح حدودا 6 ماه زمان می برد که این امر باعث میشود با توجه به نوسانات قیمت ؛ قیمت تمام شده نامشخص و یا اینکه 30 درصد بیشتر از پیش بینی اولیه باشد.
2-هزینه انتقال برق سراسری فشار قوی به محل از 3 کیلومتری = بر اساس هر کیلومتر انتقال مبلغ 380 میلیون ریال محسوب گردد مبلغ انتقال برق فشار قوی 114 میلیون تومان خواهد بود که این مبلغ نظر به عدم استفاده مستقیم از برق فشار قوی می بایست به شبکه برق فشار ضعیف تبدیل شود. مبلغ قابل توجهی نیز به مبلغ 114 میلیون تومان اضافه میگردد.
3- هزینه ماهیانه پرداخت اشتراک برق نسبت به مصرف نیز به این رقم اضافه خواهد شد.

توجیه طرح تحقیقی پژوهشی مشترک:

1-تقاضا و انجام امور اداری انتقال برق بدون نیاز مجوز از سازمانهای مختلف وهم چنین بدون ایجاد شبکه خطوط هوایی جهت انتقال برق در مدت زمان 7 روز از تاریخ قرار داد و واریز وجه انجام گرفته است
2-این طرح در فاصله 20 کیلومتری مشهد به صورت آزمایشی انجام؛ که در حال حاضر از عمق 10 متری پمپاژ به میزان دبی 4 لیتر بر ثانیه به مدت 5 ساعت مداوم در شبانه روز با مبلغ هزینه کرد 17 میلیون تومان در حال بهره برداری است
3-اگر فقط مبلغ 114 میلیون تومان برق سراسری رابدون محاسبه سایر هزینه ها در نظر بگیریم حدود 7 برابر بیشتر از طرح تحقیقی پژوهشی فوق هزینه دارد.
4- حداقل هزینه در حداقل زمان اجرای پروژه و امکان انجام کار در هر نقطه برای کلیه متقاضیان خرد و متوسط مالک زراعی ؛باغی و دامی بهمراه استفاده از برق تولیدی در مصارف خانگی (ازجمله یخچال ؛ تلویزیون ؛روشنایی وکولروسایر) نیز از ویژگیهای این طرح میباشد.

مزیتهای اجرای طرح تحقیقی پژوهشی مشترک:

1-اجرا طرح سبب ایجاد یک شبکه کاملا اختصاصی میشود که شخص میتواند در صورت عدم استفاده در مکان اجرا آنرا به مکان دیگر منتقل و مجددا بهره برداری نماید.
2-سيستم جزء سرمایه شخصي متقاضی محسوب و در صورت نیاز مبرم این شبکه اختصاصی قابل خرید و فروش ميباشد
3- این شبکه اختصاصی هیج هزینه مصرفی به مانند شبکه برق سراسری که ماهیانه میبایست مبلغی را به عنوان برق مصرفی پرداخت نماید را در بر ندارد.
-4عدم نيازبه برق شبكه سراسري
5-پيكربندي ونصب سريع واسان درمحل
6-كاهش هزينه كابل كشي وساخت تابلوي فرمان
7-امكان توسعه كاروكشاورزي درنقاط محروم ودورافتاده
8-عدم نيازبه سوخت فسيلي جهت تامين انرژي
9-حذف الايندههاي زيست محيطي
10-كاهش بسيارزيادهزينه هاي تعمير ونگهداري

انتقال آب از رودخانه به اراضی بالا دست


انتقال آب از چاه قنات به اراضی بالا دست


شبکه اختصاصی برق خورشیدی


ژنراتور مولد برق خورشیدی SPM مدل 1500

ژنراتور مولد برق خورشیدی SPM مدل 3000

شاسی تاشو صفحات خورشیدی با قابلیت حمل و نقل آسان

شبکه پرتابل کوچک با شاسی تاشو و قابل حمل آسان

با قابلیت تولید حدود 7 شعله برق روشنایی و تلویزیون ؛ لپ تاب وسیستم کامپیوتر در هر زمان و مکان بویژه جهت استفاده خانوارهای عشایری و ویلا باغهای خارج از دسترس شبکه برق سراسری

طراحلی داخلی جهت کنترل شارژ و تنظیم سیستم اتومات شبکه برق اختصاصی با تولید برق 220 ولت و فرکانس 50 تا 60 هرتز

انتقال آب از چاه به عمق 10 متری به اراضی بالا دست با شبکه اختصاصی خورشیدی- 20 کیلو متری

مشهد –مزرعه کشاورزی آقای مبین